1969 PGHP

foster69

Member of Columbia Lodge #31 F. & A. M., Columbia, Tennessee. Raised a Master Mason June 26,
1951. Served the Lodge in the following stations:

  • Senior Steward – 1952
  • Junior Deacon – 1953
  • Senior Deacon – 1954
  • Senior Warden –
    1955
  • Worshipful Master – 1956
  • Trustee – 57, 58, 65, 66, 67, 68, 69, 98, 99, 2002, 2003, 2004,
    2005, 2006, 2007
  • Secretary – 1959 through 1964
  • Treasurer – 1970 through 1996 and 2004Exalted a Royal Arch Mason November 28, 1955 and served in the following stations:
  • Scribe – 1956, 1973
  • King – 1957
  • High Priest – 1958
  • Royal Arch Captain – 1961
  • Chaplin
    – 1962, 1963, 1964
  • Key man – 1965
  • Trustee – 1968, 1969, 1970
  • Secretary – 1976 through
    2003
  • Holy Order of High Priesthood – November 24, 1959Grand Chapter Royal Arch Masons of
    Tennessee
  • Grand Master of the First Veil – 1961
  • Grand Master of the Second Veil –
    1962
  • Grand Master of the Third Veil – 1963
  • Grand Royal Arch Captain – 1964
  • Grand Principal
    Sojourner – 1965
  • Grand Captain of the Host – 1966
  • Grand Scribe – 1967
  • Grand King –
    1968
  • Most Excellent Grand High Priest – 1969
  •  

    Capitular Masonry – Royal & Select Masters – November 25, 1958, served in the following stations:

  • Captain of the Guard – 1969
  • Principal Conductor of the Work – 1970
  • Illustrious Master –
    1971
  • Conductor of the Council – 1972
  • Secretary – 2001, 2002, 2003
  • Order of the Silver
    Trowel – March 22, 1971Dubbed and Created a Knights Templar November 29, 1957, served in the following stations:
  • Senior Warden – 1959
  • Commander – 1960, 1961
  • Junior Warden – 1962, 1963, 1964
  • Recorder
    – 2000, 2003
  • Kinght Crusaders of the Cross – November 24, 1987Knighted a Knight of the Grand
    York Cross of Honor – March 21, 1972

    Received the Ancient accepted Scottish Rite 32 Degree – November 16, 1972

    Ancient Arabic Order Noble of Mystic Shrine – May 22, 1959

    Knighted Holy Royal Arch Knight Templar Priest – December 9, 1972

  • Served as Very Eminent
    Preceptor 1982Royal Order of Scotland – July 12, 1975

    York Rite College of America – February
    6, 1988

    Middle TN Past Masters Association – May 11, 1996

    Hillbilly Degree – August 24,
    1996

    Tall Cedars of Lebanon – May 23, 1998

    Yellow Dog Degree – My 28, 1998

    Masonic Societas Rosieruciana – August 7, 2004

    Knight Masons – May 14, 2005

    Allied Masonic
    Degrees – May 30, 2005

    Order of Eastern Star – October 20, 1959