1992 PGIM

1992hooper

William Blick Hooper was born July 6, 1926 in Nashville, Tennessee, the son of Robert B. and
Myrta Frances Blick Hooper. He was educated in the public schools of Davidson County, Tennessee and
attended YMCA Law School, nights for two years.

Companion Hooper was married to Alice Joann Webb on April 2, 1948. He is a member of
Donelson Church of Christ and is a retired Letter Carrier for the U. S. Postal Service.

Brother Hooper was raised a Master Mason in McWhirtersville Lodge No. 375 on February 21,
1969 and served as Worshipful Master in 1976.

He was exalted in Donelson Chapter No. 234 on March 25, 1969 and served as High Priest in
1984. He received the Order of the High Priesthood on March 26, 1984.

He was greeted in Nashville Council No. 1 on September 6, 1969 and served as Illustrious
Master in 1984. He received the Order of the Silver Trowel on March 26, 1984.

Sir Knight Hooper was knighted in Nashville Commandery No. 1 on September 27, 1969 and
served as Commander in 1985. He was made a member of the Knight Crusader of the Cross on October
24, 1987.

He was inducted into Tennessee Priory No. 15, Knights of the York Cross of Honour on
March 25, 1986.

He is a member of the Scottish Rite Bodies, Nashville; Buchanan Chapter No. 286, Order of
the Eastern Star, Donelson; Al Menah Temple, A.A.O.N.M.S. Nashville; York Rite Sovereign College of
North America; the Royal Order of Scotland; the Red Cross of Constantine; and Knight Masons of the
U.S. A. He received DeMolay Honorary Legion of Honor on April 16, 1989.

In the Grand Lodge he has served as Senior Grand Deacon and Chairman of the
Building Committee.

In the Council he was elected Grand Captain of the Guard on March 20, 1989 and has
advanced each year, being elected Grand Master on March 23, 1992.