1939 PGIM

ault39

Luther Russell Ault

Born March 30, 1892, at Corryton, Know County, Tennessee, the son of Alfred Leon and Jona
Rutherford Ault. He was educated in the public schools of Know County and the Dayton Engineering
Laboratories Company of Dayton Ohio,

He was married on January 4, 1916, to Miss Grace Childs, at Corryton, Tennessee

He was in business for a number of years at Knoxville, moving to Johnson City in 1925, and
for a number of years he operated the Automotive Electric Co., in that city. He is now a
representative of the Investors Syndicate Inc., of Minneapolis, Minn.

He has been a member of the Methodist Church at Corryton for many years, and is past
President of the Bible Class of the Methodist Sunday School at Johnson City.

He was raised on January 28, 1921, in Graveston Lodge No. 321 (now Corryton No. 321), at
Corryton, and served as its Worshipful Master in 1923. He transferred his membership to Johnson
City Lodge No. 486, at Johnson City, on December 6, 1927

He was exalted on October 27, 1921, in Paxton Chapter No. 184, Knoxville, and transferred
his membership to Thomas E Matson Chapter No. 131 at Johnson City on September 13, 1927, serving as
its High Priest in 1930

He was anointed in the Holy Order of High Priesthood at Nashville on January 28, 1930.

He was greeted on March 16, 1922 in Knoxville Council No. 75, Knoxville, affiliated with
Holston Council No. 101 in 1931 as a charter member, and served as its Thrice Illustrious Master in
1933.

He was one of the organizers of the Tennessee Council Thrice Illustrious Masters (order of
the Silver Trowel), and served as its first T.I.M. in 1940.

He was knighted on February 11, 1926, in Watauga Commandery No. 25, at Johnson City, and
served as its Commander from April 1930 to April 1931.

He was one of the organizers and it Past prior (1st Prior) of Tennessee Priory No. 15,
K.Y.C.H.

He was initiated in Kerbela Temple, A.A.O.N.M.S., at Knoxville on May 30, 1927

He was initiated into the Eastern Star October 7, 1938, served as Worthy Patron 1943.

He received the Scottish Rite degrees at Nashville in May 1943, and became a charter member
of the Knoxville Bodies in 1945.

He was elected Grand Steward of the Grand Council on January 28, 1935, advancing each year
thereafter, and was elected M.I. Grand Master on January 23, 1939